Günümüzde Mersin

Günümüzde Mersin

Çukurova Bölgesi 30 Ekim 1918’den sonra imzalanan Mondros Antlaşmasından sonra İngiliz ve Fransızların işgaline uğramıştır. Bu işgal süreci, Kurtuluş Savaşı sayesinde sona ermiş ve resmi olarak 3 Ocak 1922 tarihinde Mersin işgalden kurtarılmıştır.

Bu tarihten sonra 29 Ekim 1923 tarihinde bugünkü sınırları ile İçel şehri kurulmuş, daha sonra 2002 yılında Mersin adı verilmiştir.
Günümüzde Mersin Limanı ile önemli bir ticaret merkezi olan Mersin; ithalat, ihracat ve serbest bölgesi ile Çukurova Bölgesinde ticaretin nabzını tutmaktadır. Süveyş Kanalının açılması Mersin Liman ticaretine, demir yollarının kurulması da özellikle Çukurova’nın tarımsal zenginliğinin ulaştırılmasına çok faydalı olmuştur.

Türkiye’nin en büyük limanlarından biri Mersin limanı her geçen yıl kapasitesini arttırmakta ve bu bölgenin tüm ticari hayatını elinde tutmaktadır. Yine Mersin Serbest Bölgesi Türkiye’nin ilk ve en büyük serbest bölgelerinden biridir.

Mersin kent nüfusu 1980’lerden sonra ciddi oranda göç alarak kalabalık bir metropole dönüşmesine neden olmuştur. Mersin’in ılıman iklimi, şiddetli bir kış geçirmemesi, iş potansiyelinin yüksek oluşu, hayat standartlarını tutturmanın diğer şehirlere nazaran daha kolay olması, ticaret ve turizm potansiyeli ile beraber düşünüldüğünde Mersin büyük bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Mersin Üniversitesinin de kurulması ile şehirdeki popülasyon çeşitlenmiş ve devam etmiştir. Türkiye’nin en uzun sahil bandına sahip Mersin’de Anamur’un sonuna kadar uzanan bakir koylar, tertemiz kumsallar, mavi bayrak denizler de en çok insanları çeken unsurlardan biridir.

Türkiye’nin en yüksek üçüncü gökdeleni de Mersin’de inşa edilmiştir. Yine burada iki ayrı Hristiyan kilisesi, çeşitli etnik ve dinsel kökenli vatandaşları bir arada yaşamaya imkan sağlayan bir hoşgörü düşüncesi vardır. Devlet Opera ve Bale Kültür Merkezine de sahip olan Mersin Devlet Opera ve Balesi , üç büyük şehirden sonra Türkiye’nin ilk kültür merkezidir. Ve oyunlar kapalı gişe gösterilmektedir.

Ekonomik zenginliğini başta narenciye olmak üzere tarım, sanayi ve turizmden sağlayan Mersin günden güne gelişmektedir.
Türkiye’nin limon, portakal, mandalina gibi narenciye ihtiyacının büyük bir bölümü bölgemizden elde edilmektedir.
Mersin nüfusu en son 2017 yılında 1.793.931 kişi olarak ölçülmüş olup Türkiye’nin büyük şehirlerinden biridir.

Bir Yorum Yaz
Yorum
Name
Email