Mersin Festivalleri - Mersin'deki Tüm Festivaller

Mersin Festivalleri – Mersin’deki Tüm Festivaller

Mersin’de hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar çok fazla etkinlik düzenleniyor. Bir çoğunun adını bile duymuyoruz aslında. Mersin festivalleri – Mersin’deki tüm festivaller listesini görünce siz de sayısına eminim ki şaşıracaksınız. Umuyoruz ki bu festivallerin uzun süre devam etmesine bir katkımız olur.

PAYLAŞMANIN SANATI VE ZANAATI FESTİVALİ

Kültür ve sanat dolu festival ocak ayında meraklılarıyla buluşuyor. Her yıl ocak ayının sonunda gerçekleşen bu festival yeni yılın ilk ayında keyifli 2 gün sunuyor.

SİLİFKE FASIL KONSERİ
Mersin’in Silifke ilçesinde yapılan bu konser her sene fasıl sevenleri bir araya getiriyor. Fasıl konseri her yıl 20 Şubat tarihlerinde Silifke Kültür Merkezi’nde yapılıyor. 

ÇAĞLA FESTİVALİ VE KÜLTÜR ŞENLİKLERİ

Silifke’nin Işıklı Mahallesinde yapılan bu yöresel şenlik yeşil görüntülerin yoğun olduğu bir gün vaat ediyor size. Her yıl 11 Mart tarihinde yapılıyor. Çağla sevenlere duyurulur.

ULUSLARARASI TARSUS YARI MARATONU

Mersin festivalleri içerisinde tabi ki spor türleri de bulunuyor. Spora ilgi duyanlar için aranan kan niteliğinde bu maraton. Sıcaklar başlamadan, mevsim kış olsa da Mersin için bahar başlangıcını gösteren mart ayında yapılıyor bu maraton. 24 Mart 2020 tarihinde yapılacak önümüzdeki yıl ama yine de mart ayında tarihi kontrol etmek de fayda var.

MERSİN ULUSLARARASI ÇOCUK FESTİVALİ

Akdeniz ilçesinde gerçekleştirilen bu festivalin her teması çocuklara özgü. 23 Nisan Dünya Çocuk gününün olduğu haftayı kendilerine tarih olarak seçen Mersin festivali her sene daha da büyüyerek geniş kitlelere, çocuklara ulaşabiliyor. 20-21 Nisan tarihlerinde yapılıyor genellikle ama afişleri ve programı takip etmek de fayda var.

MERSİN ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ

Her sene Nisan sonu Mayıs başı dönem aralığında gerçekleşen müzik festivali her tarzda her türe hitap eden geniş programı ile müzik sevenlere dolu dolu geçirecekleri birkaç hafta vaat ediyor. Dünyaca ünlü müzisyenler, sanatçıların yanında yerli sanatçılarımız ve müzisyenlerinde yer aldığı bu müzik dolu festival her sene büyüyerek devam ediyor.

ATIF YILMAZ KISA FİLM FESTİVALİ

Kısa film sevenlerin, kısa filmle uğraşanların bildiği ve ülkemizde önemli bir yere sahip olan Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali her sene mayıs başında yapılıyor. Sadece ödül töreni olarak değil aynı zamanda da kısa seçkilerden oluşan gösterilerin ve atölyelerin olduğu bu film dolu Mersin festivali tüm sinemayla ilgilenenlere kapısını açıyor.

ULUSLARARASI SİLİFKE MÜZİK VE FOLKLOR FESTİVALİ

Silifke merkezde yapılan bu dolu festival her sene 10-15 Mayıs tarihleri arasında yapılıyor.

MERSİN TÜRKMEN ŞÖLENİ

Şölen Erdemli ilçesinde bulunan Talat Göktepe Çamlığı’nda yapılıyor. 12 Mayıs tarihlerinde yapılan bu şölen için takvimlerinize not düşebilirsiniz.

ÖRTÜALTI ÜZÜM FESTİVALİ

Mezitli ilçesinde yapılan bu üzüm festivali Mayıs ayının 20’sinden sonra gerçekleştiriliyor. Kesin tarihler için belediyenin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. 

MUT KARACAOĞLAN KAYISI FESTİVALİ

Mut ilçesinin Karaoğlan Parkında yapılan bu festival köklü bir festival. Önümüzdeki yıl 58. kez düzenlenecek olan Kayısı Festivali 15-17 Haziran tarihlerinde gerçekleşiyor.

SOLİ GÜNEŞ FESTİVALİ

Mezitli Belediyesi tarafından düzenlenen bu müzik ve eğlence festivali her sene farklı farklı sanatçılar ve gösteriler ile Mersinlileri eğlenceye davet ediyor. Her konser ve etkinliğin ücretsiz olmasıyla da iyice cazip hale gelen bu festival genellikle 15-20 Haziran tarihleri arasında oluyor.

KIZ KALESİ TURİZM FESTİVALİ

Her yıl 17-18 Temmuz tarihlerinde düzenleniyor bu festival.

ULUSLARARASI ANAMUR KÜLTÜR VE MUZ FESTİVALİ

Anamur’un olmazsa olmazı muz festivali. O küçük harika tadı olan muzlardan bol bol yiyebileceğiniz, eve, komşuya alabileceğiniz bu festival her yıl 19-21 Temmuz tarihlerinde Anamur’da renkli bir şekilde düzenleniyor.

ŞAYMANA FESTİVAL

Arslanköy yaylasında Şaymana’da bulunan bu müzik festivali doğa ile iç içe bir müzik keyfi sunuyor size. Yazın kavruk Mersin sıcağından birkaç günlüğüne doğaya kaçmak isteyenler için mükemmel bir tercih. Her sene temmuz ayının son günlerinde yapılıyor. Detaylı tarih ve bilgi için festivalin sosyal medya hesaplarını ve Şaymana Festivali sayfamızı takip edebilirsiniz. 

TARSUS ÜZÜM FESTİVALİ

Üzüm festivallerin şehrin birçok ilçesinde yapılıyor. Bu sefer ki durağımız Tarsus. Tahmini tarih 27-28 Temmuz ama yine de belediyenin sayfasını takip etmek de yarar var.

KARBOĞAZI ZAFER ŞÖLENİ

Tarsus ilçesinde yapılan bu festivalin tarihleri 4 ve 5 Ağustos. Bu şölene tüm halk davetlidir.

ULUSLARARASI GÜLNAR YÖRÜK TÜRKMEN KÜLTÜR VE ELMA, ÜZÜM, BADEM FESTİVALİ

Gülnar ilçesinde bu bol yeme içme temalı festival yöre halkı tarafından oldukça sevilen bir etkinlik. Tek bir gün sürüyor ama o tek bir gün için yapılan hazırlıklar daha uzun sürüyor. Ağustos ayında yapılıyor bu festival ama her sene tarih değişebiliyor. Detaylı ve kesin bilgiler için belediye sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

AYDINCIK MOTOSİKLET FESTİVALİ

Her telden her tarza hitap eden festivaller olduğunu söylemiştik. Motor tutkunlarının çok hoşuna gideceği bu festival Aydıncık ilçesinde yapılıyor. Tahmini tarih olarak da 23-26 Ağustos aralığını verebiliyoruz. Yeni yeni başlayan bu festival tüm motor sevenlere duyurulur. 

GELENEKSEL KARAKUCAK GÜREŞLERİ

Anamur ilçesinde yapılan bu güreş festivali her yıl düzenli olarak yapılıyor. 26 Ağustos tarihinde yapılan bu tek günlük güreş etkinliği ilgililerine duyurulur. 

ULUSLARARASI MERSİN BİSİKLET FESTİVALİ

Mersin Bisiklet Derneği tarafından düzenlenen bu festival 6-9 Eylül tarihlerinde şehirde pedal çevirme fırtınasını oluşturuyor. Detaylı bilgiye Mersin Bisiklet Etkinlikleri sayfasından da ulaşabilirsiniz.

MİLYONFEST MERSİN

Evet galiba listedeki ve tüm Mersin halkı tarafından bilinen festivale geldik. Milyon Beach Su Plajı’nda (Erdemli) yapılan ve kısa sürede ciddi bir katılım sağlayan bu festival özellikle genç kesimin favorisi niteliğinde. Her sene tarihleri değişiyor ama bu yaz bir ilk olarak iki kere yapmaya karar verdiler. İkincisinin tarihleri ise 12-15 Eylül. 

KIZ KALESİ FİLM FESTİVALİ

Geçen sene ilki düzenlenen bu film festivali köklü bir festival olmak için adımlarını attı. Umuyoruz ki ilerleyen yıllarda daha da güçlenerek gelişir ve uluslararası bir boyuta taşınır. Bu yıl 13-15 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. 

MERSİN CARETTA BİSİKLET FESTİVALİ

Trafikte ve bisiklet yollarının iyileştirilmesi için farkındalık amacıyla düzenlenen bu festival her sene bisiklet tutkunlarını caddelere, sahile davet ediyor. 4 Ekim Cuma günü bisikletlileri görmeye hazır olun. 

MERSİN ARKEOLOJİ GÜNLERİ

İçel sanat kulübünün öncülüğünde düzenlenen bu etkinlik 2 gün boyunca arkeoloji sevenleri buluşturuyor. 5-7 Ekim tarihinde Sanat Sokağında siz de yerinizi alabilirsiniz.

MERSİN ULUSLARARASI ENGELSİZ SANAT FESTİVALİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bu festival Mersin’in engelsiz bir şehir olduğunu hedefliyorlar. Merkezde birçok farklı noktada yapılan etkinliklerle 4 gün süren bu festivalin bir sonraki tarihi 11-14 Ekim.

MERSİN LİMONATA FESTİVALİ
Limon üretimiyle öne çıkan bir şehirde bu festival olmazsa eksik kalırdı. Erdemli ilçesinde yapılan bu ekşili ve tatlı festival tek bir gün sürüyor ve limon üretimini tüm ülkeye daha da duyurmak ve yaygınlaştırmak için yapılıyor. Limonata sevenler takvimlerinize not alın 15 Ekim’de Erdemli’de olmak isteyebilirsiniz.

SİLİFKE FOTOĞRAF ŞENLİĞİ

Mersin için de artık yavaş yavaş kışın geldiği tarihlerde ışığın ve renklerin en güzel olduğu zamanda yapılan bu fotoğraf şenliğinde; fotoğraf eğitimleri, fotoğraf sergileri, fotoğraf çekim gezileri yapılıyor. Her katılımcıyı da o gün kullanmaları için ücretsiz bir şekilde fotoğraf makineleri veriliyor. 1-4 Kasım tarihi tüm fotoğraf tutkunları için önemli.

TARSUS GASTRONOMİ GÜNLERİ

Bu iki gün süren lezzet festivali hem gözleri hem de mideleri doyuruyor. Yöreye özgü yemekler, tatlılar, kıyafetler ve takılar ne ararsanız var bu festivalde. Gastronomi günlerine giderken tabii aç gidin ve yanınızdan sade sodaları eksik etmeyin. 2-3 Kasım tarihinde herkes Tarsus’ta olup bol bol kalori alıp mutlu olacak inanıyoruz.

ULUSLARARASI MERSİN NARENCİYE FESTİVALİ

Narenciye ile ün salmış bir şehir olarak bu festival yapılmazsa olmazdı. Ne yazık ki Adana Portakal Çiçeği Karnavalı kadar profesyonel ve etkili geçmiyor ama inanıyoruz ki Narenciye Festivali’ne de şehir dışından insanlar gelecek ve şehrimizi daha da duyuracak. 17-18 Kasım tarihlerinde havalar da tam soğumadan bu bol renkli festivale davetlisiniz.

Bir Yorum Yaz
Yorum
Name
Email