Mersin Karaduvar'da Ne Yapmalı?

Mersin Karaduvar’da Ne Yapmalı?

En iyi Mersin etkinlikleri arasında tabi her zaman yemek ağırlıklı aktiviteler yer alır. Bunlardan biri de Mersin Karaduvar’da ne yapmalı sorusunun cevabında saklı. Deniz kenarında balık yemek, sevenler için rakı-balık yapmak, sahilde yürümektir.

Eskiden birkaç lokantanın bulunduğu balıkçı kasabası Karaduvar’da şimdi neredeyse yer gök restoran, balıkçı. Mersin’de nereye gidilir, nerede balık yenir sorusuna bir cevap olarak Karaduvar burada ziyaretçilerini bekliyor.

Mersin Karaduvar'da Ne Yapmalı
Mersin Karaduvar’da Ne Yapmalı

Eskiden herkes burayı sadece iki lokantayla bilirdi. Biri Cemil Baba, ikincisi Erollar. İkisi de Karaduvar‘ın sahil kısmında yan yana denize bakan teraslı mekanlar. Ama şimdi öyle değil. Şimdi neredeyse yer gök meyhane, balıkçı; ah bir de daha sempatik bi mimari olsa. Yine de Mersin’de nereye gidilir, nerede balık yenir sorusuna bir cevap olarak Karaduvar burada.

Mersin etkinlikleri içerisinde Karaduvar’a geliniyorsa bir kere şu beklenti olmamalı. Evet deniz kenarında bir yer. Evet iki adım ötede kumsal var. Her yerde balıkçılar. Günbatımı, martılar, balıkçı tekneleri… ? Bi Ayvalık, bi Fethiye Balıkçı Hali görüntüleri geliyor göz önüne .. ? Gelmesin 🙂 Kötülediğimden söylemiyorum deniz kenarı diyince beklenti yükselmesin diye söylüyorum. Çünkü burası zamanla mahallenin bir kısmının iki üç katlı apartmanların talep artınca kendini lokantaya döndürmesi görüntüsüne sahip.

Karaduvar’da talebin aşırı artmasından sonra; zamanla mahallenin bir kısmının iki üç katlı apartmanların kendini lokantaya çevirmesi ile sokak boyu restorana sahip olmuş bir yer sizi karşılayacak. Bunun zaman içinde daha turistik bir görünüme bürüneceğine dair inancımız tam. Her binanın altında balıkçılar var. Taze tuttukları balıkları balık pazarı gibi satıyorlar. Balıkçıların üst katında, yanında, zeminde, cadde üstünde de restoranlar var. Bir iki yer hariç restoranlara bu balıkçılardan yiyecek alıp götürmek serbest. Aklınıza gelebilecek her şey.

Mersin Karaduvar'da Ne Yapmalı
Mersin Karaduvar’da Ne Yapmalı

Çünkü sistem şu şekilde ( bir çoğunda) : servis, salatalar, patates kızartması ( sarımsak-maydanoz ve limon soslu köylü patates) , su ve pişirim onlardan. Bunun için kişi başı 15-20-25 TL alınıyor. ( Bu fiyat restorana göre değişir. Girmek istediğiniz yere kapıdan sorabilirsiniz.) Onun dışında dışarıdan almayıp oradan yer içerseniz onlar da ayrı tabi. Yanınızda alkolünüzü dahi götürebilirsiniz. Hatta sevdiğiniz mezeleri evde yapıp burada sofraya da koyabilirsiniz. Sınır yok.

Balığı da aşağıdaki balıkçılardan alıyoruz. Bir süredir sadece bir tanesinden alıyoruz ve o da sağolsun hiçbir yerde o gün satılmayan bir balığı bile bizim için bulabiliyor. Bugüne kadar yediğim en güzel ikinci taş barbunu burada yedim. Her zaman bulunmuyor malesef. Bu alışverişin en güzel yanı da tüp tüp kalamarların tazecik bir şekilde göz kırpması. Donmuş kalamara ha-yır!

Mersin Karaduvar’da Gün Batımı

Mersin Karaduvar’a günbatımı fotoğraf çekmek için, yürüyüş yapmak için, güneşli bir Pazar günü vakit geçirmek için de gelmek iyi bir fikir. . Mesela güzel bir hafta sonunda, güzel bir havada, günbatımında, sahilde vakit geçirip sonra arkadaşlarla, aileyle hava kararmadan denize nazır bir yere oturup bir yandan yemek yerken bir yandan sohbet etmek ideal bir aktivite. Mersin etkinlik konusunda bu anlamda gün geçtikçe güçlü alternatifler ile birlikte büyüyor.

Karaduvar; Mersin merkeze 7 km, Forum Mersin’e 12 km, Adana Havalimanına 80 km uzaklıkta bulunur. Çarşıdan kalkan sarı Karaduvar dolmuşları buraya gider. Ayrıca taksi ve araç ile ulaşımı da kolaydır.

Bir Yorum Yaz
Yorum
Name
Email