Mersin Kızkalesi ve Efsanesi

Mersin Kızkalesi ve Efsanesi

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi beldesinde denizin ortasında yüzyıllardır bir kale durur. Tarihin canlı kanıtı bu kale, bir çok krallığa tanıklık etmiş ve her zaman hayranlıkla izlenmiştir. Mersin Kızkalesi Türkiye ve Dünya’da denizin ortasında kurulu bir kaleye şahitlik etmek eşine az rastlanır bir fırsattır. Bu nedenle mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Kale, Mersin merkeze 60 km uzaklıktadır.

Bölgenin ilk yerleşimi, ilk insan izleri milattan önce 4. Yüzyıla kadar dayanır. Gerçekten çok köklü bir tarihe ev sahipliği yapmıştır Mersin.

Tarihçi Heredot, Kilikya bölgesinde yer alan Kızkalesi bölgesinde ilk yerleşimi ve krallıkları Kıbrıslı bir prensin kurduğunu söyler. Bu bölge zaten liman kenti de olduğundan çok fazla el değiştirmiştir. Bugün dahi Kızkalesi beldesine yaklaşıldığında beldenin öncesinde, sonrasında ve içinde etrafın surlarla çevrili olduğuna dair hala duran tarihi eserler görünecektir. Ören yerleri, kiliseler, lahitler, Roma hamamları, yolları hala ayaktadır. Kızkalesi ise iç içe iki surdan oluşur ve etrafı hendeklerle kazılıdır. Karadan ulaşım yoktur.

Günümüzde bugüne kadar korunan haliyle gelen Kızkalesi’ne, eşsiz denizinin bulunduğu sahilden motorlarla, kanolarla ve bazı zamanlarda yarışlar yapıldığında yüzülerek gidilebilmektedir. Mersin’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alması gereken bir yapıdır.

Kızkalesi Efsanesi Nedir?

Kızkalesi efsanesi için en belirgin olarak anlatılan tek hikaye vardır. Kilikya bölgesinde Korikos’ta yaşayan bir kral, kız çocuğunun olmasını çok ister. Gece gündüz kız çocuğu olması için Tanrı’ya yalvarır. Gerçekten de sonunda bir kız çocuğu olur. Kızı doğar, büyür ve güzelleşir. Herkesin sevgisini kazanan iyi kalpli biri olur.

Mersin Kızkalesi ve Efsanesi
Mersin Kızkalesi ve Efsanesi

Günlerden bir gün kral, şehre bir falcı gelir. Herkes gibi kral da falcının neler diyeceğini merak eder ve onu çağırttırır. Falcı, fal baktıktan sonra gerginlik yaşar ama gördüklerini söylemez. Kral ısrar edince söylemek zorunda kalır. Falcı, kralın kızını bir yılanın sokacağını görür.

Kral, dehşete düşer. Yıllardır doğması için yalvardığı kızının yılan yüzünden ölmesine izin vermeyecektir. Düşünür ve denize beyaz taşlarla örülü hiçbir yılanın suyu geçemeyeceği bir kale inşa etmeye karar verir. Ve Kızkalesini yaptırır. Kızını da buraya kapatır. Kızı her şeyden habersiz ve mutsuzdur. Ama bu kale de işe yaramaz ve bir gün saraya gönderilen bir üzüm sepetinden yılan çıkar ve kralın kızı ölür.

  • Gezilecekyerler.com

    Gezilecekyerler.com

    2 Şubat 2019

    Harika bir yer. Herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Bir Yorum Yaz
Yorum
Name
Email