Mersin Tantuni - Yöresel Lezzet

Mersin Tantuni – Yöresel Lezzet

Mersin’in il ve ülke sınırlarını aşmış lezzeti tantuni son zamanlarda daha da popüler hale geldi. Mersin Tantuni – Yöresel Lezzet. Herkesin yeme usulü ve zevki farklı ama tantuni sevgisi tek. Her sokakta, her caddede hatta aynı caddede bir sürü tantunici görüyorsanız ve hepsi bir şekilde kalabalıksa bu, Mersin’de olduğunuzun kesin kanıtı.

Belki dışardan gelenler için belli başlı yerler daha popüler olsa da Mersin halkı her yerde yemiştir ve ağzına layık lezzeti bir yerde, bir ustada bulmuşsa orası onun daimi tantuni yeri oluyor.

Tantuni günümüzde meşhur, popüler ve herkesin gözde yemeği olsa da eskiden yoksul insanların yediği bir yemekmiş. Yoksul derken gerçek anlamda yoksul insanlardan bahsediyorum. Bir rivayete göre Tantuni’nin Araplardan geldiği söyleniyor. Eski zamanlarda insanlar etin artıklarını, kuyrukyağını, akciğerini herkesten önce alır ve bir tencere içinde domates, soğanla kavurup yerlermiş.

Adım adım önce evlerinde kendilerine pişirdikleri bu yemeği daha sonra seyyar arabalarla yine kendileri gibi yoksul insanlara satmak için işe atılmışlar. Önce düz bir tencerede pişen bu yemek daha sonraları ortası çukurlu özel bir tepsiye transfer olmuş. Seyyar tantuniciler bir anda çığ gibi tüm Mersin sokaklarına yayılmış ve kendi ekonomik sınıfındaki her insan için aranılan kan konumuna gelmiş.

Mersin’in zengin ve daha üst tabaka insanları seyyar bir yerden ayak üstü ‘fakir yemeği’ yemedikleri için bir süre bu muazzam tattan mahrum kalmışlar! 😊 1980’lere geldiğimizde de seyyar satıcılar yasaklanıyor ve tüm seyyar başındaki ustalar merdiven altı dediğimiz sisteme geçerek işlerine devam ediyor. Bu süre zarfında da şovlar, kendilerini geliştirmeler, tantuninin lezzetinde ki artış derken Tantuni sınıf atlıyor.

Fakir yemeği diye yemeyen insanlar artık tantuni dükkanlarını, lokantalarını doldurup “Takviye!” nidaları eşliğinde yiyip yiyip duruyorlardı. O vazgeçilmeyen ve günden güne ünü artan tadın malzemeleri tescillenmiş bir vaziyette. Tantuni’nin tescillenmiş malzemeleri ise şu şekildedir; Dana etinin kaburga kısımları, pamuk yağı, kırmızı toz biber, sumak, tuz, domates, soğan, maydanoz vb. yeşillik malzemelerdir.

Tantuni Tarifi

Tantuni tarifi ise; önce dana etinden ayrılan etler ikiye ayrılıyor. Yağsız ve yağlı. Yağsız ete Biftek, yağlı ete ise Tantuni deniliyor. Hangisini yerseniz yiyin bu yemeğin asıl püf noktası kullanılan yağ. Pamuk Yağı tüm tantunicilerin en kıymetli şeyidir. Her şeyden fedakarlık yapabilirler ama pamuk yağından asla! Pamuk yağının kullanılmasının en önemli -ve bence tek- nedeni ucuz olması.

Bu yağ ile birlikte et özel bir tepsi tavada pişiriliyor, bazı malzemeler ekleniyor ve ortaya harika bir lezzet çıkıyor. Tantuni tarifi ve tarihi eskiye dayanıyor ve ilk zamanlarda kendileri için bu yemeği yapan insanlar zaten çok çok ucuza aldıkları etleri haliyle yine çok çok ucuza aldıkları ve kullandıkları yağ ile pişirirlermiş.

O günden bugüne bu adet devam ediyor ve aslında tadı da veren pamuk yağı olabilir. Yanına ne meze gelirse gelsin tantuninin yanında limon ve biber olması kafi. Mersinliler için bazen yemek bazen de yemek öncesi atıştırmalık olan Tantuniyi her şehirde görebilirsiniz ama hiçbir yer, Mersinli markalar açmış olsa bile yerinde olduğu kadar güzel olmuyor. Yazıyı okurken ağzınız sulandıysa ve canınız çektiyse bir koşu Tantuni yiyin çünkü ben yazarken baya acıktığım için yemeye gidiyorum! 😊

Bir Yorum Yaz
Yorum
Name
Email