Mersin Tatlıları - Yöresel Lezzetler

Mersin Tatlıları – Yöresel Lezzetler

Tarihi dokusu, kültürlerin beşiği Mersin’in tuzluları kadar kendine has, özel tatlıları da var. Mersin tatlıları -yöresel lezzetler aslında oldukça çeşitli. Evet Mersin denince herkesin aklına ilk Tantuni, Batırık ve Kısır geliyor ama en az onlar kadar meşhur ve lezzetli tatlılarda var. Yiyenin bir daha bir daha istediği, şehirler arası kargoların yanında uluslararası kargolarda da boy gösteren tatlılarımız herkesin damağında güzel anlar ve tatlar bırakıyor. 

CEZERYE

Havucun en tatlı hali cezerye Mersin’in en tanınmış tatlılarından biri. Şehir dışına misafirliğe mi gidiliyor hooop hemen valize bir iki paket atılır ve ev ahalisine hediye edilir. Seveni de var sevmeyeni de ama şüphesiz ki kendisi en bilindik, kolay ve ulaşılabilir bir tatlı. Cezer kelimesi Arapça’da havuç anlamına geliyor ve cezerye havuçlu demek aslında.  Cezerye sadece basit bir tatlı değil; havucun sağlıklı tarafını, fındığın güç veren yönünü ve içindeki baharatları sayesinde de şifa özelliğini taşıyor. Cezerye bu üçlü birleşimden doğan bol vitaminli bir tatlı. Tabii fazlası sağlığa ve bünyeye zarar verebilir, kararında yemekte fayda var 

KEREBİÇ

Dışı beyaz, içi sürprizlerle dolu bol şekerli bir tatlı Kerebiç. Hem cevizli hem de fıstıklı seçenekleri olan bu tatlı yurt içi ve yurt dışına en çok satışı yapılan Mersin tatlısıdır. Kerebiç Ortadoğu’dan göç eden Araplar sayesinde 1800’lü yıllarda kentimize geldi ve yöresel tatlımız haline geldi. Önceleri sadece Ramazan Ayında yapılan bu tatlı zaman içinde 12 ay boyunca yapılmaya başladı. İrmiğin içine fıstık ya da ceviz koyuluyor ve fırınlanıyor. Görünüşü çok az içli köfteyi andıran Kerebiç’in asıl olayı üzerine konulan köpüğü. Bu köpük çövek otunun kökünden hazırlanıyor ve tadı fazla şekerli. Krema gibi görünen bu köpük kerebiç tatlısının olmazsa olmazı. Mersin dışında pek bilinmeyen bu tatlı Mersinliler tarafından çok fazla seviliyor. 

MAMÜL

Bu tatlı aslında Mersinliler için cenazelerle örtüşmüş bir tatlı. Cenazelerde genellikle dağıtılır başka zamanlar görmezdik ve yemezdik. Dışı irmik içi ceviz ya da hurmalı olan bu tatlı daha sonraları tek tek satılmaya başladı. Cevizli olanı kerebiç tatlısının köpüksüz halini andırır. Çok basit ve bir o kadar lezzetli enerji veren bir tatlıldır mamül. Kerebiç ya da cezerye satan hemen hemen her yerde bu tatlıya ulaşmanız mümkün. Çocukluğumuzun bu basit tatlısını sevenler ve şehir dışında yaşayanlar için ise artık kargo ile sipariş verebileceğinizi söylemekten mutluluk duyarız.

MUSKA TATLISI

Mersin tatlıları arasında bol zahmetli ve aşamalı bir yöresel tatlı ile karşınızdayız. Bu tatlı öncelikle üzümlerin pekmez kıvamına gelene kadar kaynatılmasının ardından için şeker ve nişasta ilave edilir. Daha sonra bu karışım bir süre daha kaynatılır. Üzüm suyunun bu halde hazırlanışına “palıza” deniliyor. Palızalara batırılan ceviz ve fındıkların kurutulmasına da “bandırma”, palızaların kurtulmuş hallerinin küçük üçük parçalar halinde kesilip içlerine ceviz veya fındık konularak üçgen şeklinde kapatılmasına ise “muska” deniliyor. Boş şekerli ve kalorili bu tatlı Tarsus yöresinde meşhur. 

KABAK TATLISI

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu tatlı bildiğimiz yumuşak ve fırınlanan kabak tatlısı değildir. Kireçte bekletilen ve sert yenen bir tatlıdır. Reçel mantığıyla yapılan bu tatlı yöre halkının misafir geldiğinde ikram ettiği, kahvenin yanınca çikolata yerine sunduğu hem doğal hem de bol şekerli bir tatlı. Kabaklar soyulup belli bir büyüklükte doğranıyor ve ardından üzerine şeker dökülerek dinlenmeye bırakılıyor. Sonrasında ise aynı reçel mantığı gibi ocağa koyup kabaklar pişene kadar kaynatılıyor. Dilerseniz üzerine ceviz ya da sevdiğiniz başka baharatı serpip sıcak ya da soğuk servis edip, yiyebilirsiniz. 

KARSAMBAÇ / BİCİ BİCİ

Yaz sıcakları ne zaman şehre düşsün Bibi Bici tezgahları da sokaklara patır patır dökülür. Serin serin herkesi mutlu eden bu uygun fiyatlı tatlı Mersin ve Adana yöresinin yaz aylarında yediği vazgeçilmez tatlılardan biri. Her iki yörede de yapılan bu tatlı şehir atmosferlerinin farklılıklarından dolayı farklı farklı karışım ve kombinasyonlarla karşınıza çıkıyor. Karsambaç bici bicinin nişastasız halidir. Buzun üzerine sadece şerbet ve meyve konur. Bici bici ise hem buzlu hem nişastalı hem de meyveli servis ediliyor. Mersin’de herkesin kendi için özel ve müdavimi olduğu yerler var. Herkesin eliniz lezzeti farklı ama ağızlarda kalan tat ve mutluluk aynı. Mersin’de yaz ayı 3 ay değil daha uzun sürdüğü için bici bici tezgahlarını adım başı ve uzunca bir süre görmemiz mümkün. 

KARAKUŞ TATLISI

Bol kalorili yemeklerin yanında asla ama asla hafif tatlı ikramı yok bu şehirde! İşte o bol kalorili, şekerli bir tatlı da karakuş tatlısı. İçi ceviz ve tarçınlı harçla dolu olan bu tatlı içi doldurduktan sonra hamur kızartılıyor. Tarsus yöresine özgü olan bu tatlı evlerde genellikle misafirlere ve özel günlerde hazırlanır. Dükkanlarda, tatlıcılar da da bulmak mümkün tabii. 

SAMSIRA

Anamur’a özgü olan bu tatlı Mersinliler içinde bile pek fazla bilinmez ama az malzemeli bu çok zor olmayan tatlıyı kendiniz evde bile rahatlıkla yapabilirsiniz. Aslında biraz paketli krokanlara benziyor ama daha doğal ve basit hali gibi düşünebilirsiniz. Samsıra’nın malzemeleri; yer fıstığı, susam, pekmez ve şeker. Önce fıstık ve susamı kavuruyorsunuz daha sonra da o karışıma pekmez ve şekeri ilave edip yavaş yavaş karıştırmaya devam ediyorsunuz. Bu karışım dağılmayacak kıvama gelince de bir tepsiye döküyorsunuz ve soğuyunca da dilediğiniz şekilde parçalara bölüp afiyetle yiyorsunuz 

Bir Yorum Yaz
Yorum
Name
Email