Mersin'de Gezilecek Yerler; Doğal Güzellikler

Mersin’de Gezilecek Yerler; Doğal Güzellikler

Mersin; merkez ve ilçeleriyle durmaksızın gezilse dahi bir haftanın yetmeyeceği kadar geniş bir alanda doğal ve tarihi güzelliklere ev sahipliği yapan bir şehir. Bu yüzden kategori şeklinde sizler için derledik. Mersin’de Gezilecek Yerler; Doğal Güzellikler bölümünde nefesinizi kesecek güzellikteki yerleri paylaştık. Tarihi geçmişi ve uçsuz bucaksız sınırlarıyla aslında binlerce fark edilmemiş doğal güzelliği de içinde barındırıyor. Mersin’in Çamlıyayla’dan Bolkar dağlarına uzanan bir ucu, Alanya sınırlarına kadar diğer bir ucu ve bu iki çizgi arasında bakir koylar, dağlar, denizler, hiç görülmemiş kanyonlar, göller ve daha niceleri.

Dağcılık, tırmanıcılık yapmak isteyenler için meşhur Toroslar’ın Bolkar dağı, Medetsiz zirvesi, rafting yapmak isteyenler için Göksu nehri, vahşi hayatın hüküm sürdüğü milli parklar, birbirinden güzel yaylalar, şelaleler, nehirleri ile doğal oluşumlar Mersin’in en önemli parçalarından biri.

Mersin’de yapmadan dönmemeniz, mutlaka görmeniz, Mersin’de gezilecek yerler  ve yapılacakların başına eklemeniz gereken Mersin’in doğal güzelliklerini listeledik.

1- Yerköprü Şelalesi ( Mut )

Mersin’in Mut ilçesinden Ermenek’e giderken yol üzerinden tabelalarla sizi yönlendiren iyi bir yolculuğun sonunda koruma altına alınan ve tabiat anıtı olarak kabul edilen Yerköprü’ye ulaşıyorsunuz. Burası arabayla gelinebilecek son noktaya kadar inişe izin verilen bir tabiat parkı. Giriş yaptıktan sonra yaklaşık 40 dakikalık bir yürüyüş rotası başlıyor. Bu yürüyüş dere üzerinden manzaralar eşliğinde devam ederken şelaleye ulaşılıyor. Şelale gerçek bir doğal mucize. Bir tablodan fırlamışçasına canlı renkler, inanılmaz farklı bitkiler, 29 metreden dökülen suyun döküldüğü yerde oluşturduğu atmosfer… Burası gerçekten bir tabiat anıtı. Yazın gidecek olanlar, mutlaka yanında su götürmeli. Çünkü yürüyüş uzun ve hava sıcak. Tabiat parkında ateş yakmak ve piknik yapmak yasak. Yine kamp kurulması ve suda yüzülmesi de doğanın bozulmaması için yasaklanmış durumda. Giriş ücreti araç başına 12 TL.

2- Cennet Cehennem Obrukları

Mersin’in hazinelerinden bir diğeri doğal bir çöküntü ile bundan milyonlarca yıl önce oluşan Cennet – Cehennem Obruklarıdır. Bu çöküntülerin uygarlıkların başlamasından insanlardan da önce oluştuğu biliniyor. Bu doğal mucize günümüzde de varlığını Mersin’den Silifke’ye giderken Narlıkuyu mevkiinde devam ettiriyor.

Cennet çukuru, yerin 30 kat altında ve 450 basamaklı bir merdivenle ulaşılabilen, 300. basamağında kilise ve çukurun dibinde dere bulunan yeşil, ferah ve doğal güzellikler içinde inilen bir çukurdur. Cehennem çukuruna ise ancak dağcılık ekipmanları ile inilebildiği için seyir terasından seyircilerin bakmasına izin verilmekte. Merdivenlerden Cennet çukuruna inerseniz geziniz yaklaşık 2 saat sürecektir. Müzekartın geçtiği Cennet Cehennem obruklarında, normal giriş yapmak isterseniz ücreti 15 TL.

3- Aynalıgöl Mağarası ( Aydıncık )

Gerçek bir doğal güzellik ve mucize olan Aynalıgöl Mağarası‘nın oluşumunun buzul çağına kadar dayandığı düşünülmektedir. Bundan 15-20 yıl önce bir çoban tarafından tamamen tesadüfen bulunan mağara dibindeki gölün ayna gibi yansıtması nedeniyle bu ismi almıştır. Aydıncık ilçesi sınırları içinde ve Mersin’de gezilecek yerler arasında bulunan Aynalıgöl mağarası karstik yapıda olup keşfedildikten sonra bir falezden giriş yerine merdivenli bir yapı kurularak görmek isteyenlerin hizmetine açılmıştır. 46 metre uzunluğunda ve 555 metre derinliğinde mağarada sadece görülmekle anlaşılabilecek türden yapılar, doğal oluşumlar ve inanılmaz bir atmosfer var. Türkiye’de bu denli büyük ve bu yapıda bir mağaranı eşi benzeri yok. Mutlaka görülmeli. Aydıncık ilçesi Mersin merkezden 192 km uzaklıktadır.

4- Astım Mağarası

Oluşum ve görünüşüyle Aynalıgöl mağarasına benzeyen Astım mağarası isimini astım hastalarına iyi geldiği söylencesinden almıştır. Cennet Cehennem’in çok yakınından bulunan ve yine buzul çağında oluştuğu düşünülen mağara uzun bir yol ile başlayan ve yerin 15 metre altına kadar inen mağara, farklı şekillerdeki sarkıtlarıyla, birbirleriyle bağlantılı bölümleriyle görsel bir güzellik vadediyor. Mağarada sarkıtlardan akan suların da şifalı olduğu halk arasında inanılan özelliklerden bir diğeri.

5- Lamos Kanyonu ( Limonlu Kanyonu, Kayacı Vadisi, Doktorun Yeri)

Mersin’in Erdemli ilçesini geçtikten sonra Limonlu civarında bulunan bu kanyonda belli bir noktaya kadar araçlarla gidilebilmekte. Kanyonun yani yolun ilk başlarında işletmeler göreceksiniz. Bu işletmeler Doktorun Yeri olarak da bilinen Mersin’in piknik-mesire yerlerinden biridir. Özellikle Pazar günleri piknik yapmayı seven Mersinliler tarafından çok kalabalık bir nüfusa sahne olan Lamos Kanyonu işletmeleri geçtikten sonra da devam eder. Kanyonun etrafında bulunan su taşıma borularını takip ederek yaklaşık 10 km’lik bir yürüyüş parkurunu gerçekleştirebilir, doğal bir vadide yeşil bahçeler arasında akan sulak bir dere ile güzel bir manzara eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz.

6- Sunturas

 

Sunturas, Suntras ya da Santa Iras vadisi Mersin’de Çağlarca köyündedir. Bu bölgenin isminin Hz. İsa’nın havarilerinden biri St. Tarasis’ten geldiği söylenir. Bu köy, Mersin’den Gözne yaylasına giderken Aslanköy yol ayrımından ulaşılabilecek doğa harikası saklı bir cennet barındırır. Mersin’e yaklaşık 35 km mesafededir. Vadide; şelale, alabalık besiciliği ve ormanlarla kaplı bir manzara sizi bekler. Ayrıca alabalık yemek isteyenler için bölgede doğrudan yetiştiricilerden alıp yeme imkanı da bulunuyor.

7- Tarsus Şelalesi

Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan ve Çukurova deltasının ortaya çıkmasını sağlayan Berdan ırmağı bu bölgede çok önemli rol oynar. Tarsus’u su taşkınlarından korumak için çok eski zamanlarda su yatağı değiştirilmiş ve şimdiki şelalenin oluşması sağlanmıştır. Yaklaşık 15 metre yükseklikten dökülen ve bir çağlayana dönüşen su seyir zevki, temiz hava için ideal. Ayrıca şelale çevresindeki restoranlarda da güzel manzara eşliğinde ziyafet çekmeniz artısı.

8- Cehennem Deresi Milli Parkı Çamlıyayla

Mersin’in gerçekten gözden kaçırılan şehrin en yeşil, en temiz ve en doğa harikası güzelliklerine sahip ilçesi Çamlıyayla. Çamlıyayla ilçesinin içinde yürüyüş severleri, doğa severleri mest eden Cehennem Deresi ve bir de milli park vardır. Mersin merkeze 63 km olan ve 29.419 hektar alana sahip olan bu dere ve park alanı Çamlıyayla’nın Sebil mevkkinde yer alır. Sadiye ( Atlılar ) olarak da bilinen ve Mersin’in ünlü yürüyüş parkurlarından olan bu yaylaya yakın bölge yürüyüş, trekking ve kamp severler için ideal.

9- Karagöl ve Çiniligöl ( Çamlıyayla)

Çamlıyayla ilçesinin de yukarısında yer alan ve Mersin merkeze 158 km mesafedeki bu iki göl Niğde Mersin sınırında yer alır. Bu iki göl Bolkar dağlarında yer alan en büyük göllerdendir. Pleistosen zamanında oluşan büyük buzul göller olarak hala varlığını sürdürür. Adana, Mersin ve Niğde bölgesinden çok sayıda doğa sever düzenli olarak bu bölgede yürüyüş, göl kenarında kamp gibi etkinlikler yapar.

10- Medetsiz Tepesi – Bolkar Dağları

Mersin bölgesinin en ünlü dağcılık noktası Bolkar Dağlarının içinde yer alan Medetsiz Tepesi. Burası Bolkar Dağlarının en yüksek doruğudur. 3524 metrelik bir zirve. Mersin’e 166 km uzaklıkta olan bu zorlu parkur yürüyüşçüler, dağcılar ve kampçılar için vazgeçilmezdir. Meydan Yaylasından güneye Karagöl ve Çiniligöl’e doğru ilerleyip zirve sırtlarına kadar çıkan bu zirvenin tamamı çıkılmak istendiğinde yürüyüş 12 – 14 saat sürmektedir.

11- Kisecik Kanyonu

Mersin'de Gezilecek Yerler; Doğal Güzellikler
Mersin’de Gezilecek Yerler; Doğal Güzellikler

Mersin’de gezilecek yerler arasında belki de en güzel yerlerden birisidir. Mersin’in Çamlıyayla ilçesine bağlı Kisecik köyünde gerçekten saklı bir cennet olan bir kanyon bulunur. İki dağ arasında yürüyüş, zorlu yerlerde sallarla beraber yolculuk yapılan, temiz hava, güneş ve doğa içinde bir yer. Piknik yapmaya da elverişli bölgede kanyonun büyük bir bölümü sallarla geçilerek inanılmaz bir seyir zevki veriyor. Kanyon içinde serin sular da yüzenler de var. Yine fotoğrafçılar, gezi kulüpleri, dağcıların uğrak gezi noktasına şans verilmeli.

12- Eshab-ı Kehf ( Yedi Uyurlar ) Mağarası

Tarsus ilçesine 12 km uzaklıkta bulunan Dedeler Köyünde Yedi Uyurlara ait olduğu söylenen bir mağara bulunur. Burası hem Müslümanlar hem Hristiyanlar için kutsal kabul edilen bir bölgedir. Doğal bir çöküntü ile mağara şeklini alan bu bölgeye 15 basamaklı bir merdivenle iniş yapılıyor. Tarsus’ta gezilecek yerler arasında bulunan bu mağara tarihi bir anlam da taşıyor.

13- Göksu Nehri

Silifke deltasını oluşturan büyük nehir, Göksu Nehri hem doğal güzellik hem doğa sporları için Silifke’de ne yapılır sorusuna en büyük cevap. Göksu deltası uluslararası kuşları koruma derneği tarafından koruma altınan ayrıca caretta carettalara ev sahipliği yapan doğal bir yaşam formudur. Ayrıca su debisinin düşük olması nedeniyle yeni başlayanlar ve denemek isteyenler için nehrin bazı bölgelerinde rafting yapılmaktadır.

Bir Yorum Yaz
Yorum
Name
Email